Share

Latvia

Latvija saņem uzaicinājumu pievienoties OECD

 

11/5/2016 - OECD dalībvalstis šodien vienojās aicināt Latviju kļūt par organizācijas dalībnieci, tādējādi palielinot OECD dalībvalstu skaitu līdz 35.

 

OECD ģenerālsekretārs Anhels Gurija  atzina: “Mēs ar lielu gandarījumu aicinām Latviju kļūt par OECD dalībvalsti. Šis notikums vēlreiz apliecina mūsu organizācijas vēlmi apvienot tās pasaules valstis, kuras grib darboties “labākās prakses apvienībā”, sniedzot atbildes un piedāvājot risinājumus pasaules svarīgākajiem ekonomikas un sociālās jomas izaicinājumiem.”

 

“Esmu pārliecināts, ka Latvijas pievienošanās sniegs vērtīgu ieguldījumu OECD darbībā, piedāvājot efektīvas un inovatīvas pārvaldības pieejas, un ka dalība OECD ļaus arī Latvijai turpināt uzlabot savu iedzīvotāju dzīves kvalitāti.”

 

Martens Koks, Organizācijas padomes diplomātiskā korpusa vecākais pārstāvis:


‘OECD dalībvalstis apsveic Latviju ar veiksmīgo pievienošanās sarunu noslēgumu.’


‘Pēc neatkarības atjaunošanas 1991.gadā, Latvija ir ieviesusi plašas strukturālās reformas, lai izveidotu modernu tirgus ekonomiku; un pēc pievienošanās ES 2004.gadā un Eirozonai 2014.gada sākumā, arī iestāšanās OECD ir nozīmīgs apliecinājums šīm pūlēm.’

 

OECD ģenerālsekretāra vietnieks apsveic ārlietu ministru ar Latvijas uzaicināšanu kļūt par organizācijas dalībvalsti

12. maijā, Riga. ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs tikās ar Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) ģenerālsekretāra vietnieku Douglas Frantz.

‘Arī priekš OECD Latvijas pievienošanās ir svarīgs pavērsiens, jo šī valsts ir apliecinājusi sevi kā veiksmīgu reformu īstenotāju un varēs dalīties savā ekspertīzē ar citām esošajām un topošajām dalībvalstīm.’

 

Paziņojumos, kas izskanēja organizācijas Padomes sanāksmē, OECD dalībvalstis izteica vēlējumu, lai dalība organizācijā tuvinātu Latviju OECD standartiem visās jomās.

 

Gandrīz trīs gadus ilgušo pievienošanās sarunu laikā 21 OECD komiteja ir gan izvērtējusi Latvijas vēlmi un spēju īstenot būtiskus OECD tiesību instrumentus, gan arī salīdzinājusi Latvijas politikas un praksi ar OECD labākās politikas un prakses standartiem.

 

“Tā kā Igaunija jau ir OECD dalībniece kopš 2010. gada, Latvija šobrīd saņem uzaicinājumu pievienoties organizācijai, bet Lietuva ir pievienošanās izvērtēšanas procesā, OECD veidosies daudz ciešāka saikne ar Baltijas reģionu,” atzina A. Gurija. “Ekonomikas un finanšu krīze skaidri apliecināja: lai rastu piemērotus politiskos risinājumus, kas palīdzētu veicināt izaugsmi un vairot uzticēšanos, mūsu valstīm ir jāsadarbojas.”

 

Valstīm, kuras vēlas pievienoties OECD, tāpat kā Latvijai, pats pievienošanās process var kļūt par būtisku reformu un iekšpolitisko jautājumu risināšanas katalizatoru. Piemēram, pievienošanās procesa ietvaros Latvija ir apņēmusies atjaunot padomes visās lielākajās valsts kapitālsabiedrībās un uzlabojusi regulējumu cīņai ar nelegāli iegūtu līdzekļu legalizēšanu.

 

Daudzas Latvijas prioritātes jau atbilst OECD dienas kārtībai, piemēram, tādās jomās kā nevienlīdzības samazināšana, tirdzniecības un investīciju  vairošana, inovāciju veicināšana, korupcijas apkarošana, kā arī izglītības, veselības aprūpes un darba tirgus politikas efektivitātes optimizēšana. Dalība OECD ļaus Latvijai vēl vairāk izmantot plašās organizācijas zināšanas, ieteikumus un politiskos dialogus, tādējādi sniedzot atbalstu politikas veidotājiem un reformu veicējiem. Savukārt OECD dalībvalstis varēs labāk iepazīt Latvijas pieredzi dažādās jomās un mācīties no tās. 

 

Latvija saņēma uzaicinājumu sākt pievienošanās sarunas 2013. gadā — vienlaikus ar Kolumbiju. Sarunas ar Kolumbiju turpinās, un 2015. gada aprīlī OECD Padome pieņēma lēmumu sākt pievienošanās sarunas arī ar Kostariku un Lietuvu. Līdztekus tam OECD veido aizvien ciešāku partnerību ar lielākajām  jaunajām tirgus ekonomikas valstīm, tostarp Brazīliju, Ķīnu, Indiju, Indonēziju un Dienvidāfriku, savukārt atsevišķas valstu programmas ir izveidotas sadarbībai ar Kazahstānu, Maroku un Peru.

 

Pievienošanās līgums starp Latviju un OECD tiks parakstīts īpašā ceremonijā, kas notiks 2. jūnijā, ikgadējās OECD Padomes ministru līmeņa sanāksmes laikā Parīzē. Latvija kļūs par organizācijas dalībnieci, tiklīdz būs veikusi nepieciešamās valsts līmeņa darbības, lai pievienotos OECD Konvencijai, un deponējusi pievienošanās instrumentu Francijas valdībai, OECD Konvencijas depozitārijam.

 

Lai saņemtu vairāk informācijas, žurnālisti tiek aicināti sazināties ar OECD Mediju nodaļu pa tālruni + 33 1 45 24 80 90 (news.contact@oecd.org).

 

Papildinformācija:

 

Lasīt biežāk uzdotos jautājumus un atbildes.

 

OECD un Latvija: www.oecd.org/latvia/

 

Kā notiek pievienošanās: www.oecd.org/about/membersandpartners/enlargement.htm.

 

Related Documents

 

Also AvailableEgalement disponible(s)