List of Participants, 2004

 

Allemagne / Germany

Mr. Torsten RINK Security Administrator,  IS Division, Statistics Germany

Autriche / Austria

Mr. Reinhard POSCH Federal Chief Information Officer, Federal Chancellery

Corée / Korea

Mr. Do-Kyu LEE Deputy Director,  Ministry of Information and Communications
Mr. Seong-Jun BAE Deputy Director, Ministry of Infomation and Communications
Mr. Ji-Wook KIM Director, Korea IT Industry Promotion Agency
Mr. Jin-Hyun CHO Researcher, Korea Information Security Agency

Danemark / Denmark

Mr. Svend OLLING Head , IT Department, Ministry of Foreign Affairs

Espagne / Spain

Mr. Fernando FAZIO FERNÁNDEZ DE MIRANDA Conseiller Technique, Ministère de l'Industrie, du Tourisme et du Commerce.

France / France

M. Bernard BENHAMOU Chargé de mission Prospective, Agence pour le développement de l'administration électronique
Mme Christine BROCHET Chargé de mission, Technologie de l'information et de la communication, Direction des affaires économiques et financières, Ministère des Affaires Etrangères
M. Jean-Paul DEGORCE-DUMAS Responsable, Mission Logiciels, Methodes de Dévelopement, Agence pour le développement de l'administration électronique
M. Christian HARDY Chef, Systèmes d'Information, Ministère des Finances

Italie / Italy

Ms. Luisa FRANCHINA Direttore Generale, Ministerio delle Comunicazioni 

Pays-Bas / Netherlands

Mr. Mark BRESSERS Manager, Dutch Organisation for Information and Communication Technology

Suède / Sweden

M. Thomas PALFELT Senior IT-strategist MFA, Ministry of Foreign Affairs

Turquie / Turkey

M. Seyit Orhan ÖCAL Information and Technology Manager, Turkish Embassy to Belgium
Mr. Ali TOSUN Information and Technology Manager, Turkish Embassy to France

Banque Centrale Européenne / European Central Bank

Mr. Jim ETHERINGTON Director General - Information Systems, European Central Bank
Mr. Hans-Gert PENZEL Deputy Director General, European Central Bank

Agence spatiale européenne / European Space Agency

M. Palle SOERENSEN Head, Information Systems, Integration Division, European Space Agency

Banque asiatique de développement (ADB) / Asian Development Bank (ADB)

Ms. Barbara DAVIS Sr. Information System & Technology Specialist, Asian Development Bank

Banque des règlements internationaux (BRI) / Bank for International Settlements (BIS)

Mr. Wilhelm FRITZ Deputy Head, Bank for International Settlements (BIS)

Banque européenne d'investissement (BEI) / European Investment Bank (EIB)

Mr. José GRINCHO Head of Technology and Infrastructure Department, European Investment Bank

Banque mondiale / World Bank

Ms. Teresa TIDWELL Head of the Program Office, World Bank

Conseil de l'Europe / Council of Europe

M. Samuel CHABOISSEU Network Engineer, Council of Europe
M. Laurent GOUBEAUX IT Security Manager, Council of Europe
Mr. Marc ULRICH Head of Application Division, Council of Europe

Fonds monétaire international (FMI) / International Monetary Fund (IMF)

Mr. Soon H. CHOI Head of Information Technology Services, International Monetary Fund (IMF)
Ms. Susan BERNHARDT Assistant to the Director, International Monetary Fund (IMF)

International Finance Corporation (IFC) / International Finance Corporation (IFC)

Mr. Guy de POERCK Chief Information Officer, International Finance Corporation (IFC)

Nations Unies / United Nations

Mr. Philip KRUSS Chief, Information Technology Service, Information Technology Service, United Nations

Organisation du Traité de l'Atlantique Nord (OTAN) / North Atlantic Treaty Organisation (NATO)

Mr. Simon BATTLEY Head, Systems Operations, NATO

Organisation pour la sécurité et la coopération en Europe (OSCE) / Organization for Security and Co-operation in Europe (OSCE)

Ms. Iwona BIERYLO Chief IT Infrastructure, Organization for Security and Co-operation in Europe

Other

Mr. Ed GELBSTEIN Advisor to UN Board of Auditors
Mr. Christophe-Stuart NORMAN Partner, Deloitte
Mr. Richard PEYNOT Senior Analyst, Forrester

OCDE/OECD

Mr. Guido MACCARI

Head of Service, ITN

Mr. Ian HUNTER

Head, Network Information Services, ITN

Mr. Peter LUBKERT

Head, Client Services and Operations Division, ITN

Mr. Lester RODRIQUES

Head, Corporate Systems & Services Division, ITN

Mr. Lee SAMUELSON

Head, Core Business Systems, ITN

Mr. Cengiz TARHAN

Strategic Planning Officer, ITN

Mr. Michel DAVID

Counsellor, Executive Directorate

Mr. Russell CRAIG

Administrator, E-Government Task Force, GOV

Mr. Frederick GAZZOLI 

Internal Auditor, SG

Mr. Peter STOKHOF

Principal Internal Auditor, SG

Mr. Sven MOERS

Administrator, Information Security and Privacy/Consumer Policy, STI

Ms. Julie HARRIS

Assistant, Information Security and Privacy/Consumer Policy, STI

Workshop Rapporteurs / OECD

Mrs. Lynn D. KIRK-BALDOCK Client Relations, ITN
Mr. Douglas R. PATERSON Head of Unit, Analytical & Authoring Systems, ITN
Mr. Vito Domenico DONVITO Head of Unit, Information Management Systems, ITN
Mr. Federico RUGGIERO Head of Unit, Administrative & Financial Systems, ITN
Mr. Daniel VANDERLINDEN Head of Unit, Client Services, ITN
Mr. Jorg WERNER Head of Unit, Operations Management, ITN
Mrs. Valerie DELAHOULIERE Head of Unit, Web Development & Committee Interaction, ITN

Workshop Secretariat / OECD

Mr. Cengiz Y. TARHAN Strategic Planning Officer, ITN
Mrs. Marie-Laurence SMITH Personal Assistant to Mr. Maccari, ITN