Indicateurs, modélisation et perspectives sur l'environnement

OECD-UNEP Conference on Resource Efficiency 2008 - who's who

 

Conference Chairs:

Mr. Mark J. MWANDOSYA, Minister for Water and Irrigation, Tanzania
Mr. Masayoshi NAMIKI, Parliamentary Secretary for Environment, Japan

Wednesday, 23 April 2008

15:00

OPENING AND WELCOME STATEMENTS

 

Mr. Pier Carlo PADOAN, Deputy Secretary-General, OECD
Mr. Per BAKKEN, Acting Deputy Director, UNEP Division of Technology, Industry and
Economics

15:30-18:30

I. RESOURCE EFFICIENCY IN THE GLOBAL CONTEXT

 

Keynote speeches: Sustainable resource management and the 3R initiative

Mr. Ernst Ulrich von WEIZSÄCKER, Chair, International Panel for Sustainable
Resource Management
Mr. Masayoshi NAMIKI, Vice Minister for Environment, Japan

 

Panel A.Government perspective

 

Chair 

Mr. Timo MÄKELÄ, DG Environment, European Commission

 

Panellists

Ms. Susanne LOTTERMOSER, Federal Ministry for the Environment, Germany
Ms. HUANG Miao, Ministry of Environmental Protection, The People’s Republic of China
Mr. Derry ALLEN, Environmental Protection Agency, United States
Mr. Mark J. MWANDOSYA, Minister for Water and Irrigation, Tanzania

 

Panel B.Business Sector perspective

 

Chair 

Mr. Carlos BUSQUETS, International Chamber of Commerce

 

Panellists

Mr. PARK Young-Woo, Business Institute of Sustainable Development, Korea
Mr. Dirk HAZELL, BIAC, Environmental Services Association, United Kingdom
Mr. Jérôme LE CONTE, Veolia Environmental Services

Thursday, 24 April 2008

 

II. POLICIES, MEASURES AND TECHNOLOGIES

9:00

Introductory statements

Mr. Stephan BRINGEZU, Wuppertal Institute, Germany
Mr. Philippe CHALMIN, CyclOpe, University Paris-Dauphine, France
Mr. Kohmei HALADA, National Institute for Materials Science, Japan
Mr. Jim FAVA, Five Winds, United States

10:00-13:00

Module 1. Improving knowledge: material flow analysis and indicators

 

Chair

Mr. Øyvind LONE, Ministry of Environment, Norway

 

Rapporteur

Ms. Janet SALEM, UNEP

 

Lead speaker

Mr. Yuichi MORIGUCHI, National Institute for Environmental Studies, Japan

 

Invited Speakers

Mr. Stefan GILJUM, SERI, Austria
Mr. Edgar HERTWICH, Norwegian University of Science and Technology
Mr. Tomas HAK, Mr. Jan KOVANDA, Charles University Environment Center, Czech Republic
Mr. Peter JONES, Biffaward, United Kingdom
Mr. Sangwon SUH, University of Minnesota, United States
Mr. Jyri SEPPÄLÄ, Finnish Environment Institute
Mr. Istvan POMAZI, Mr. Elemér SZABÓ, Ministry of Environment of Hungary
Mr. Suren ERKMAN, Université de Lausanne, Switzerland

10:00-13:00

Module 2. From waste to resources: government policies

 

Chair

Mr. Aldo RAVAZZI, Ministry of Environment, Territory and Sea, Italy

 

Rapporteur

Mr. Henrik HARJULA, OECD

 

Lead speaker

Mr. Lars MORTENSEN, European Environment Agency

 

Invited Speakers

Mr. Yasuhiko HOTTA, Institute for Global Environmental Studies, Japan
Mr. Anthony CHIU, De La Salle University, Philippines
Ms. Sara HARTWELL, Office of Solid Waste, United States Environmental Protection Agency
Mr. Jürgen GIEGRICH, Institut für Energie-und Umweltforschung (IFEU), Germany
Mr. Johann FELLNER, Technical University of Vienna, Austria
Ms. Rut BIZKOVA, Ministry of Environment, Czech Republic
Mr. Pierre PORTAS, Waste – Environment Co-operation Centre, France

10:00-13:00

Module 3. Technologies and innovation

 

Chair

Ms. Betsy SHAW, National Center for Environmental Innovation, United States Environmental Protection Agency

 

Rapporteur

Mr. Xavier LEFLAIVE, OECD

 

Lead speaker

Mr. Martin CHARTER, The Center for Sustainable Design, UCCA, United Kindom

 

Invited Speakers

Mr. Arne REMMEN, Aalborg University, Denmark
Ms. Inge PAULINI, Federal Environment Agency, Germany
Mr. Henrik ÖSTERLUND, Motiva Oy, Finland
Mr. Arnold BLACK, C-Tech Innovation Ltd, United Kingdom
Mr. Liionel PLATTEUW, Resource Efficiency Alliance, European Partners for the Environment
Mr. Norio TAKEYAMA, Toshiba Corporation
Mr. Ralf PFITZNER, Siemens
Ms. Virginia ALZINA, Regional Activity Centre for Cleaner Production, UNEP MAP

10:00-13:00

Module 4. Sustainable mining and recycling

 

Chair

Ms. Birgitta LINDBLAD, Swedish Steel Producers Association, Sweden

 

Rapporteur

Mr. Guido SONNEMANN, UNEP

 

Lead speaker

Mr. John ATHERTON, BIAC, International Council on Mining and Metals

 

Invited Speakers

Mr. Robert CHASE, Ms. Marlen BERTRAM, International Aluminium Institute
Mr. Hans-Sierd PIETERSEN, DG Enterprise, European Commission
Ms. Heloisa V. de MEDINA, Centro de Tecnologia Mineral, Brazil
Mr. Masayuki NAKA, Dowa Eco-System, Japan
Mr. Christian HAGELÜKEN, Umicore
Mr. Joachim LOHSE, Öko-Institut, Germany
Ms Maaike FLEUR, Global Reporting Initiative
Mr. Alain DUBREUIL, Natural Resources Canada

10:00-13:00

Module 5. Sustainable manufacturing and distribution

 

Chair

Mr. Agustín GARCÍA-LÓPEZ, Ambassador of Mexico

 

Rapporteur

Mr. Tomoo MACHIBA, OECD

 

Lead speaker

Mr. Gerald REBITZER, Alcan Packaging

 

Invited Speakers

Ms. Kristin PIERRE, Green Suppliers Network, Environmental Protection Agency, United States
Ms. Mary Ellen MIKA, Steelcase
Mr. Joseph W. (Joe) ALLEN, Caterpillar
Mr. David PARKER, Oakdene Hollins Ltd, United Kingdom
Mr. Peter WHITE, Procter and Gamble
Mr. Olli-Pekka MÄKIRINTALA, Nokia
Ms. Silke HERMANNS, Advanced Micro Devices, Germany

10:00-13:00

Module 6. International co-operation and partnerships

 

Chair

Ms. Ana QUIROS, EcoGlobal, Costa Rica

 

Rapporteur

Ms. Sonia VALDIVIA, UNEP

 

Lead speaker

Mr. Greg NORRIS, Harvard University, United States

 

Invited Speakers

Mr. Kazuhiko TAKEUCHI, University of Tokyo, Japan
Ms. Stephanie HELLWEG, Institute of Environmental Engineering, Switzerland
Mr. Toolseeram RAMJEAWON, University of Mauritius
Mr. Michael KUNDT, UNEP/Wuppertal Institute Collaborating Centre on Sustainable Consumption and Production
Mr. Detlev ULLRICH, Gesellschaft für technische Zusammenarbeit, Germany
Mr. Smail ALHILALI, UNIDO
Mr. Frank O'CONNOR, Ecodesign Centre Wales, United Kingdom
Mr. Peter JAHNS, Effizienz-Agentur North Rhine Westphalia, Germany

Friday, 25 April 2008

9:00

PLENARY FEEDBACK FROM MODULES 1 TO 6

Module 1. Mr. Øyvind LONE, Ministry of Environment, Norway
Module 2. Mr. Aldo RAVAZZI, Ministry of Environment, Territory and Sea, Italy
Module 3. Ms. Betsy SHAW, United States Environmental Protection Agency
Module 4. Ms. Birgitta LINDBLAD, Swedish Steel Producers Association
Module 5. Mr. Agustín GARCÍA-LÓPEZ, Ambassador of Mexico
Module 6. Ms. ana quiros, Ecoglobal, Costa Rica

10:00-12:30

III. MOVING THE AGENDA FORWARD

 

Panel C. Civil society feedback and perspective

 

Chair

Mr. Michael WARHURST, Friends of the Earth, United Kingdom

 

Panellists

Ms. Doreen FEDRIGO, European Environmental Bureau, Brussels
Mr. George VARUGHESE, Development Alternative, India
Mr. Phil PEARSON, Trade Union Congress, United Kingdom

 

Panel D. Trade, investment and governance

 

Chair

Mr. Ulrich BENTERBUSCH, G8 Heiligendamm Process

 

Panellists

Mr. Juerg GERBER, World Business Council for Sustainable Development
Mr. Siddhartha MITRA, Consumer Unity and Trust Society, India
Mr. Marie-France HOUDE, Directorate for Financial and Enterprise Affairs, OECD

 

CLOSING SESSION

Conference summary and outcomes presented by the Conference Chairs

 

 

 

Also Available

Countries list

  • Afghanistan
  • Afrique du Sud
  • Albanie
  • Algérie
  • Allemagne
  • Andorre
  • Angola
  • Anguilla
  • Antigua-et-Barbuda
  • Antilles Néerlandaises
  • Arabie Saoudite
  • Argentine
  • Arménie
  • Aruba
  • Australie
  • Autorité Nationale Palestinienne
  • Autriche
  • Azerbaïdjan
  • Bahamas
  • Bahreïn
  • Bangladesh
  • Barbade
  • Belgique
  • Belize
  • Bermudes
  • Bhoutan
  • Bolivie
  • Bosnie-Herzégovine
  • Botswana
  • Brunéi Darussalam
  • Brésil
  • Bulgarie
  • Burkina Faso
  • Burundi
  • Bélarus
  • Bénin
  • Cambodge
  • Cameroun
  • Canada
  • Cap-Vert
  • Caïmanes, Îles
  • Centrafricaine, République
  • Chili
  • Chine (République populaire de)
  • Chypre
  • Colombie
  • Comores
  • Congo, La République Démocratique du
  • Corée
  • Corée, République Populaire Démocratique de
  • Costa Rica
  • Croatie
  • Cuba
  • Côte D'ivoire
  • Danemark
  • Djibouti
  • Dominicaine, République
  • Dominique
  • Egypte
  • El Salvador
  • Emirats Arabes Unis
  • Equateur
  • Erythrée
  • Espagne
  • Estonie
  • Etats Fédérés de Micronésie
  • Etats-Unis
  • Ethiopie
  • ex-République yougouslave de Macédoine (ERYM)
  • Fidji
  • Finlande
  • France
  • Gabon
  • Gambie
  • Ghana
  • Gibraltar
  • Grenade
  • Groenland
  • Grèce
  • Guatemala
  • Guernesey
  • Guinée Équatoriale
  • Guinée-Bissau
  • Guinéee
  • Guyana
  • Guyane Française
  • Géorgie
  • Haïti
  • Honduras
  • Hong Kong, Chine
  • Hongrie
  • Ile de Man
  • Ile Maurice
  • Iles Cook
  • Iles Féroé
  • Iles Marshall
  • Iles Vierges Britanniques
  • Iles Vierges des États-Unis
  • Inde
  • Indonésie
  • Iraq
  • Irlande
  • Islande
  • Israël
  • Italie
  • Jamaïque
  • Japon
  • Jersey
  • Jordanie
  • Kazakstan
  • Kenya
  • Kirghizistan
  • Kiribati
  • Koweït
  • l'Union européenne
  • Lao, République Démocratique Populaire
  • le Taipei chinois
  • Lesotho
  • Lettonie
  • Liban
  • Libye
  • Libéria
  • Liechtenstein
  • Lituanie
  • Luxembourg
  • Macao
  • Madagascar
  • Malaisie
  • Malawi
  • Maldives
  • Mali
  • Malte
  • Maroc
  • Mauritanie
  • Mayotte
  • Mexique
  • Moldova
  • Monaco
  • Mongolie
  • Montserrat
  • Monténégro
  • Mozambique
  • Myanmar
  • Namibie
  • Nauru
  • Nicaragua
  • Niger
  • Nigéria
  • Nioué
  • Norvège
  • Nouvelle-Zélande
  • Népal
  • Oman
  • Ouganda
  • Ouzbékistan
  • Pakistan
  • Palaos
  • Panama
  • Papouasie-Nouvelle-Guinée
  • Paraguay
  • Pays-Bas
  • Philippines
  • Pologne
  • Porto Rico
  • Portugal
  • Pérou
  • Qatar
  • Roumanie
  • Royaume-Uni
  • Russie, Fédération de
  • Rwanda
  • République du Congo
  • République Islamique d' Iran
  • République Tchèque
  • Sahara Occidental
  • Saint-Kitts-et-Nevis
  • Saint-Marin
  • Saint-Vincent-et-les Grenadines
  • Sainte-Hélène
  • Sainte-Lucie
  • Salomon, Îles
  • Samoa
  • Sao Tomé-et-Principe
  • Serbie
  • Serbie et Monténégro (avant juin 2006)
  • Seychelles
  • Sierra Leone
  • Singapour
  • Slovaquie
  • Slovénie
  • Somalie
  • Soudan
  • Soudan du Sud
  • Sri Lanka
  • Suisse
  • Suriname
  • Suède
  • Swaziland
  • Syrienne, République Arabe
  • Sénégal
  • Tadjikistan
  • Tanzanie
  • Tchad
  • Thaïlande
  • Timor-Leste (Timor Oriental)
  • Togo
  • Tokelau
  • Tonga
  • Trinité-et-Tobago
  • Tunisie
  • Turkménistan
  • Turks et Caïques, Îles
  • Turquie
  • Tuvalu
  • Ukraine
  • Uruguay
  • Vanuatu
  • Venezuela
  • Viêt Nam
  • Wallis et Futuna
  • Yémen
  • Zambie
  • Zimbabwe
  • Topics list